Оголошено переможця літературної премії Пітерсона 2022 року

1 грудня 2022

ТОРОНТО — Літературну премію імені Пітерсона 2022 року здобула англомовна книжка «Russian Nationalism and the Russian-Ukrainian War: Autocracy-Orthodoxy-Nationality» («Російський націоналізм і російсько-українська війна: самодержавство – православ'я – народність») авторства Тараса Кузьо. (Видавець – Taylor & Francis/Routledge, Велика Британія)  Про це офіційно повідомляється на фейсбук-сторінці Літфонду імені Пітерсона.

Ця своєчасна, актуальна книга ставить імперський націоналізм і шовінізм у центр путінської Росії та визначає їх як рушійний привід для вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року. У книзі висвітлюється заперечення царською російською імперією існування окремої української нації, як це відображається в манії Путіна щодо України. Автор простежує посилення російського шовінізму щодо України та українців крізь три критичні моменти політичної кар’єри Путіна. Книга досліджує націоналізм у Російській православній церкві та загострює увагу на небезпечному зародженні червоно-біло-коричневої (радянсько-царсько-фашистської) націоналістичної коаліції під проводом Володимира Путіна.

Переможця літературної премії Пітерсона було оголошено на гала-презентації нагород в Торонто, організованій Літературним фондом імені Петерсона у співпраці з Фундацією Будучність.

Лауреат премії отримує грошову винагороду в розмірі 25 тис. доларів. Додаткові 5 тис. канадських доларів присуджуються видавцеві книжки.

Фіналісти, які увійшли до короткого списку, отримають по 5 тис. канадських доларів. До цьогорічних фіналістів увійшли такі видання:

  • «Детокс» (Detox).
    Головний редактор – Лариса Івшина.    
    Видавець – День. Українська пресгрупа [The Day. Ukraine Press Group].
    Мова – українська.

  • «Єврейсько-Українські відносини. ХХ сторіччя» («Jewish-Ukrainian Relations. The Twentieth Century»)
    Автор – Алік Гомельський,
    видавництво – Український Пріоритет,
    мова – українська.

  • «Лицарі голодного Ренесансу («Knights of the Hungry Renaissance»)
    Автор – Дмитро Горбачов,
    видавництво – Видавничий дім  «Дух і Літера»,
    мова – українська.

  • «Світлий Шлях. Історія одного концтабору» («The Torture Camp on Paradise Street»).
    Автор – Станіслав Асєєв,
    видавець – Видавництво Старого Лева,
    мова – українська.

  • «Ukraine, the Middle East, and the West» («Україна, Близький Схід і Захід»).
    Автор – Томас М. Приймак,
    видавець – McGill-Queen's University Press (Канада),
    мова – англійська.

За словами Лесі Шимко, голови журі, «попри неймовірні виклики, з якими стикаються автори та видавці в Україні внаслідок неспровокованої війни Росії проти України, ми були раді отримати велику кількість номінацій від українських видавців, які сповнені рішучості залишатися життєздатними та актуальними, попри цю жахливу війну. Цього року, конкурс був напруженим, і як результат, багато сильних книжок залишилися фіналістами».

Літературна премія Пітерсона – це міжнародна книжкова премія, яка присуджується раз на два роки та відзначає оригінальні публіцистичні твори, написані англійською або українською мовами. Премія відзначає книги, які сприяють кращому розумінню України чи українського народу та тематика яких актуальна для світової української спільноти.

Детальніша інформація про програми Літературного фонду ім. Пітерсона, умови подання заявок та журі міститься на веб-сайті фонду petersonliteraryfund.com.

Next
Next

Канадський фонд оголосив короткий список літературної премії Пітерсона